Answer:
The simplified expression is 
Explanation:
From the question we are told that

So simplifying we have


Thus the simplified formula is 
Answer:
The car strikes the tree with a final speed of 4.165 m/s
The acceleration need to be of -5.19 m/seg2 to avoid collision by 0.5m
Explanation:
First we need to calculate the initial speed 
Once we have the initial speed, we can isolate the final speed from following equation:
Then we can calculate the aceleration where the car stops 0.5 m before striking the tree.
To do that, we replace 62 m in the first formula, as follows:

Very roughly 7,700 feet ... about 1.5 miles.
The goal of Science is to expand knowledge.
Mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy, or E=Ek+Ep. So Ek=(1/2)*m*v² where m is the mass of the object and v is it's velocity. Mp=m*g*h where m is the mass, g=9.81 m/s² and h is the height of the object. So after we input the numbers the total mechanical energy is
E=(1/2)*2.5*(4.5²) + 2.5*9.81*18 = 25.3125 J + 441.45 J = 466.7625 J. The correct answer is E= 466 J.