Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.
<span>A.) If a sideways force of 300 N is applied to the motor, how far will it move sideways?</span>
Answer:
Yes, ultraviolet light can turn a rubber into solid due to prolong exposure.
Explanation:
A rubber is a material with an elastic property, causing it to be deform by an external force but takes its shape when the force is removed. Light is an electromagnetic wave which causes the sensation of vision. It transfers energy to a medium during propagation through the medium.
Generally, most light do not cause hardness of a rubber. But an ultraviolet light can cause rubber to become solid over a period of time. This is possible if there is a prolong exposure of the rubber, and because of the evaporation of volatiles in the polymer material. Ultraviolet light are known to cause a rubber to become solid.
You did not include the quesetion, but I can help you to understand the problem and how to find the relevant information.
1) The angle of 13° with which the shark ascends meets this:
Vertical ascending velocity = 0.85m/s * sin(13°)
Horizontal velocity = 0.85m/s * cos(13°)
2) The length swan by the shark ascending meets this
Vertical ascending length = 50 m
Horizontal length, y:

From that y = 50 * tan(13°)
=> y = 11.54 m.
3) Conclusions:
1) The shark run 50 m vertically upward and 11.54 m horizontally.
2) The length of the path run by the shark may be calculated using Pythagoras' theorem:
hypotenuse^2 = (50m)^2 + (11.54m)^2 = 2633.25m^2
hypotenuse = 51.35m
So, the shark swan 51.35 m to reach the surface.