Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
The answer:
<span>the overall balanced equation for the precipitation reaction occurring between silver nitrate and calcium bromide:
</span>CaBr2 + AgNO3-----------> AgBr2 + CaNO3, so among the given choices, the
true answe is
<span>agno3(aq)+cabr2(aq) (as reactants)</span>
Answer : The role of limiting reagent or reactant is important in a chemical reaction because it can help the chemist to predict that complete amount of reactant is consumed, as it is limiting the reaction, only required moles of products can get formed instead of the theoretical yield where the perfect amount is used.
In short, Limiting reactant in a chemical reaction is the substance that is totally consumed when the chemical reaction is found to be complete.
Answer:
0.129g MgCl2
Explanation:
For this we need to understand the concept of molarity.
Molarity is number of moles of solute/litres of solution
M=n/L
Here we are given molarity of 0.054M and volume of 25ml. we just plug this in formula to find moles of MgCl2
0.054=x/(25/1000) (we divided 25 by 1000 to convert it to litres of solution)
x=0.00135 moles of MgCl2 (we are not done yet the question asks for grams so to convert to grams we multiply by molar mass of MgCl2.)
0.00135molesMgCl2 x 95.211g MgCl2/1molMgCl2
= 0.129g MgCl2
Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!