Answer:
Explanation:
check the attachment for the propose neutral structure for each compound that is consistent with the data.
A.S OLOS kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkll
Answer:
The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.
Explanation:
Volume of Macon = 0.519 L
Volume of Allegheny = 44.67 L
Volume of Doheny = 0.826 L
Average of the volume of the pollutants:

The rule apply for the addition and subtraction is :
The least precise number present after the decimal point determines the number of significant figures in the answer.
Here the 44.67 has two significant digit after decimal point.So the answer will be reported as in with 2 significant figures after decimal point.

The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.
Answer:
38503.5N
Explanation:
Data obtained from the question include:
P (pressure) = 5.00 atm
Now, we need to convert 5atm to a number in N/m2 in order to obtain the desired result of force in Newton (N). This is illustrated below:
1 atm = 101325N/m2
5 atm = 5 x 101325 = 506625N/m^2
A (area of piston) = 0.0760 m^2
Pressure is force per unit area. Mathematically it is written as
P = F/A
F = P x A
F = 506625 x 0.0760
F = 38503.5N
Therefore, the force exerted on the piston is 38503.5N
Answer:
There will be no observed impact of adding twice as much Na2CO3 on the product
Explanation:
Stoichiometry gives the relationship between reactants and products in terms of mass, mole and volume.
If we consider the stoichiometry of the reaction, we will discover that the reaction occurs in a 1:1 ratio. This implies that use of twice the amount of Na2CO3 will only lead to an excess of Na2CO3 making the other reactant the limiting reactant. Once the other reactant is used up, the reaction quenches.
Hence, use of twice as much Na2CO3 has no impact on the quantity of product produced.