Answer:
28.52 L
Explanation:
First, let's calculate the density of the ocean, which is the mass divided by the volume:
d = m/V
d = 35.06/1
d = 35.06 g/L
So, for a mass of 1.00 kg = 1000.00 g
d = m/V
35.06 = 1000.00/V
V = 1000.00/35.06
V = 28.52 L
How all the data are expressed with two significant figures, the volume must also be expressed with two.
Answer: The oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Explanation:
SeO3 is the chemical formula for selenium trioxide.
- The oxidation state of SeO3 = 0 (since it is stable and with no charge)
- the oxidation number of oxygen (O) IN SeO3 is -2
- the oxidation state of selenium in SeO3 = Z (let unknown value be Z)
Hence, SeO3 = 0
Z + (-2 x 3) = 0
Z + (-6) = 0
Z - 6 = 0
Z = 0 + 6
Z = +6
Thus, the oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Lipids cannot be compressed since there is only a small distance between the molecules when bonded
Sugar is formed through covalent bonds since there are no metal ions for the conduction of electricty. There are also no delocalized electrons within sugar that allow for the flow of electricty