Le Chatelier's principle simply explains how equilibria change as you change the conditions of a reaction. If you have a reaction that is at equilibrium lets say (A + 2B <--> C + D) by removing C or D we can drive the reaction forward and products more products. I can provide a more in-depth description if needed.
Answer:
Final pressure = 2.3225 atm
Amontons’s law states that
At constant volume and number of molecules, the pressure of a given mass of gas is directly proportional to its temperature
Explanation:
Temperature causes increased excitement of gas molecules increasing the number of collisions with the walls of the container which is sensed as increase in pressure
Amontons’s law: P/T = Constant at constant V and n
That is P1/T1 = P2/T2
Where temperature is given in Kelvin
Hence T1 of 10°C = 273.15 + 10 = 283.15K
Also temperature T2 of 40°C = 313.15 K
Hence
P2 = (P1/T1)×T2 = (2.1/283.15)×313.15 = 2.3225 atm
To determine the time it takes to completely vaporize the given amount of water, we first determine the total heat that is being absorbed from the process. To do this, we need information on the latent heat of vaporization of water. This heat is being absorbed by the process of phase change without any change in the temperature of the system. For water, it is equal to 40.8 kJ / mol.
Total heat = 40.8 kJ / mol ( 1.50 mol ) = 61.2 kJ of heat is to be absorbed
Given the constant rate of 19.0 J/s supply of energy to the system, we determine the time as follows:
Time = 61.2 kJ ( 1000 J / 1 kJ ) / 19.0 J/s = 3221.05 s
Answer:
It's explained below.
Explanation:
An everyday situation is when we raise an object.
Now, when we raise an object, energy is transferred to the Earth object system and thus the gravitational field energy of the system will increase.
Now, this energy is usually released when the object falls. The mechanism of this release is known as gravitational force.
In the same manner, two magnetic and electrically charged objects that are interacting at a distance will exert forces on each other and this can lead to transfer of energy between the interacting objects.
Explanation:
a. 0.0093
Number of significant figures = 2
All zero’s preceding the first integers are never significant
b. 120.9
Number of significant figures = 4
All zero’s between integers are always significant.
c. 1,000
Number of significant figures = 1
All zeroes used solely for spacing the decimal point are not significant.
d. 1.008
Number of significant figures = 4
All zero’s between integers are always significant.
All zero’s after the decimal point are always significant.
e. 670
Number of significant figures = 2
All zeroes used solely for spacing the decimal point are not significant.
f. 0.184
Number of significant figures = 3
All zero’s after the decimal point are always significant.
g. 1.30
Number of significant figures = 3
All zero’s after the decimal point are always significant.