The balanced chemical equation is represented as:
<span>Ba(OH)2·8 H2O + 2 NH4SCN = Ba(SCN)2 + 10 H2O + 2 NH3
To determine the mass of </span>ammonium thiocyanate needed completely react, we use the amount given of the other reactant. Then, convert to moles by the molar mass. And using the relations of the substances in the reaction, we can determine the amount of <span>ammonium thiocyanate.
moles </span>Ba(OH)2·8 H2O = 5.7 g Ba(OH)2·8 H2O ( 1 mol / 315.46 g ) = 0.0181 mol Ba(OH)2·8 H2O
moles NH4SCN = 0.0181 mol Ba(OH)2·8 H2O ( 2 mol NH4SCN / 1 mol Ba(OH)2·8 H2O ) = 0.0361 mol NH4SCN
mass NH4SCN = 0.0361 mol NH4SCN ( 76.122 g / 1 mol ) = 2.75 g NH4SCN
Answer:
B. The amounts of water and alcohol are not the same
Explanation:
Answer:
<h2>
The equilibrium constant Kc for this reaction is 19.4760</h2>
Explanation:
The volume of vessel used=
ml
Initial moles of NO=
moles
Initial moles of H2=
moles
Concentration of NO at equilibrium=
M

Moles of NO at equilibrium= 
=
moles
2H2 (g) + 2NO(g) <—> 2H2O (g) + N2 (g)
<u>Initial</u> :1.3*10^-2 2.6*10^-2 0 0 moles
<u>Equilibrium</u>:1.3*10^-2 - x 2.6*10^-2-x x x/2 moles
∴
⇒
![Kc=\frac{[H2O]^2[N2]}{[H2]^2[NO]^2} (volume of vesselin litre)](https://tex.z-dn.net/?f=Kc%3D%5Cfrac%7B%5BH2O%5D%5E2%5BN2%5D%7D%7B%5BH2%5D%5E2%5BNO%5D%5E2%7D%20%28volume%20of%20vesselin%20litre%29)
<u>Equilibrium</u>:0.31*10^-2 1.61*10^-2 0.99*10^-2 0.495*10^-2 moles
⇒
⇒
Answer:
all i can help you with is one of them is Canada. If im
wrong i am sorry.
Answer:
2.4 litters of water are required.
Explanation:
Given data:
Mass of LiF = 19.6 g
Molarity of solution = 0.320 M
Volume of water used = ?
Solution:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 19.6 g/ 26 g/mol
Number of moles = 0.75 mol
Volume required:
Molarity = number of moles/ volume in L
Now we will put the values in above given formula.
0.320 M = 0.75 mol / volume in L
Volume in L = 0.75 mol /0.320 M
M = mol/L
Volume in L = 2.4 L