Answer:
17.35 × 10^(-6) m
Explanation:
Mass; m = 50 kg
Weight; W = 554 N
Now, we know that;
W = mg
Thus; 554 = 50g
g = 554/50
g = 11.08 m/s²
Also, we know that;
mg = GMm/r²
g = GM/r²
Making t the subject gives;
r = √(GM/g)
G has a constant value of 6.67 × 10^(-11) Nm²/kg²
r = √(6.67 × 10^(-11) × 50/11.08)
r = 17.35 × 10^(-6) m
Answer:

Explanation:
Let m be the mass of a little car and m' be the mass of another car.
We know that,
Force = mass × acceleration
ATQ,
m × a = 2m × a'
a = 2 × a'

So, the acceleration of another little car is equal to
.
Answer:
720 J
Explanation:
The gravitational potential energy that Essam loses for every metre is given by:

where
m=72 kg is Essam's mass
is the gravitational field strength
is the difference in height
By substituting the numbers into the formula, we find

That prediction is not correct because Xenon is extremely stable; column 18 of the periodic table contains the noble gasses, which are stable because their outer-most energy levels are completely filled. Having the octet (8) of valence electrons means that the element no longer needs to lose or gain electrons to gain stability.
The column 17 elements are unstable because they only have one valence electron short of the stable octet configuration of the noble gasses.