I think the answer is C for this question
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
Answer:
The physical and chemical change that occurs in the aquaponics are given below.
Explanation:
The plants and animals grow in size and decrease the mass of plant due to eating by the fishes is a physical changes which occurs in aquaponics. The sunlight has a heat energy which is absorb by the plants present in aquaponics which is a type of endothermic reaction. In aquaponics, the ammonia present in water is converted into nitrates which is used by the plants as a nutrients. When the mass is converted into energy, it increases the temperature of the ecosystem and also the earth surface. For example, if a wood is burn, it change into heat energy which increases the temperature and cause the global warming on the earth surface.
Answer:
E. CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Explanation:
The molecule with the stronger intermolecular forces will have the higher boiling point.
The order of strength of intermolecular forces (strongest first) is
- Ion-Ion
- Hydrogen bonding
- Dipole-dipole
- London dispersion
RbCl is a compound of a metal and a nonmetal. It is an ionic compound, so it has the highest boiling point.
CH₃Cl has a C-Cl polar covalent bond. It has dipole-dipole forces, so it has the second lowest boiling point.
CH₃OH has an O-H bond. It has hydrogen bonding, so it has the second highest boiling point.
CH₄ has nonpolar covalent C-H bonds. It has only nonpolar bonds, so the only attractive forces are London dispersion forces. It has the lowest boiling point.
Thus, the order of increasing boiling points is
CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Answer:
Since in a chloride ion, we have an additional electron
you might think that it will affect the mass but the mass of an electron is almost negligible so we will ignore that
Amount of ions in 1 mol = 6.022 * 10^23
Amount of ions in 0.486 moles = 0.486 * (6.022*10^23)
Amunt of ions in 0.486 moles = 2.9 * 10^23 ions
Hence, option 1 is correct