Answer:
V1 =8.1 m/s
Explanation:
height at highest point (h2) = 4.1 m
height at lowest point (h1) = 0.8 m
acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^{2}
from conservation of energy, the total energy at the lowest point will be the same as the total energy at the highest point. therefore
mgh1 +
= mgh2 + 
where
- speed at highest point = V2
- speed at lowest point = V1
- mass of the girl and swing = m
- at the highest point, the speed is minimum (V1 = 0)
- at the lowest point the speed is maximum (V2 is the maximum speed)
- therefore the equation becomes mgh1 +
= mgh2
m(gh1 +
) = m(gh2)
gh1 +
= gh2
V1 = 
now we can substitute all required values into the equation above.
V1 = 
V1 = 
V1 =8.1 m/s
Answer:
The amplitude is 2.3 m
The Wavelength is 8.6 m
The frequency is 0.16 Hz
The time period is 6.25 sec
The equation that governs the behavior is ![Y=(2.3)sin[(\frac{2\pi}{8.6} )x -(\frac{2\pi}{6.2} )t]](https://tex.z-dn.net/?f=Y%3D%282.3%29sin%5B%28%5Cfrac%7B2%5Cpi%7D%7B8.6%7D%20%29x%20-%28%5Cfrac%7B2%5Cpi%7D%7B6.2%7D%20%29t%5D)
Explanation:
The explanation is shown on the first uploaded image
Answer:
24.71 mm
Explanation:
Distance is proportional to focal length, so
d∝f
which means

Magnification of first lens

and

Similarly, magnification of second lens

and

From the above equations we get

and

which means,

and

So, we get

∴ Focal length should this camera's lens is 24.71 mm
Answer:
D40 = 2.56 × D25
so number is 2.56 multiple of stopping distance @ 25 mph
Explanation:
given data
speed = 40 miles / hour
distance = D40
speed limit = 25 miles / hour
distance = D25
to find out
express number a multiple of stopping distance @ 25 mph
solution
we know here stopping distance is directly proportional to (speed)²
so here speed ratio is
initial speed =
so initial speed = 1.6
so
stopping distance increase = (1.6)²
= (1.6)²
= 2.56
so here
D40 = 2.56 × D25
so number is 2.56 multiple of stopping distance @ 25 mph
Answer:
26 days
Explanation:
m = 9.4×1021 kg
r= 1.5×108 m
F = 1.1×10^ 19 N
We know Fc = 
==> 1.1 ×
= (9.4 ×
×
) ÷ 1.5 × 
==> 1.1 ×
=
× 6.26×
==>
= 1.1 ×
÷ 6.26×
==>
= 0.17571885 × 
==> v= 0.419188323 ×
m/sec
==> v= 419.188322834 m/s
Putting value of r and v from above in ;
T= 2πr ÷ v
==> T= 2×3.14×1.5×
÷ 0.419188323 × 
==> T = 22.472× 100000 = 2247200 sec
but
86400 sec = 1 day
==> 2247200 sec= 2247200 ÷ 86400 = 26 days