Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.
Daguerreotype is defined as the
first practical photographic process which was introduced in Paris on January
7, 1839. To make the image permanent, Daguerre used salt solution. The result
of his introduced process is a finely defined image with surface which is
delicate. The major benefit of daguerreotype is if the images are correctly
preserved, the pictures could last forever. Aside from this, since it produces superior
quality of outline, it is thus suitable for portraitures.
Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>