The ratio of the diffusion rate of Cl2 and O2 is 1.5
calculation
rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion O2 =√ molar mass of Cl2/ molar mass of O2
molar mass of Cl2 = 35.5 x2 = 71 g/mol
molar mass O2 = 16 x2 =32g/mol
that is rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion of O2 =√ 71/ 32= 1.5
This is an ideal gas problem. The gas inside the balloon is considered ideal. Ideal gas equation is a function pressure, temperature, amount and volume. Note: amount is constant since the balloon ins closed. Pressure is maintained constant since the walls are flexible. Ideal gas equation is: PV=nRT. Put all constant in one side and variables in one.
P/nR=T/V. To find the answer to the question equate the constants of both situation
T1/V1=T2/V2
(25+273.15)/3=(x+273.15)/2
x=-74.38 degC
Answer:
k = ![\frac{[HOCl]^2}{[Cl]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BHOCl%5D%5E2%7D%7B%5BCl%5D%5E2%7D)
Explanation:
The equilibrium-constant expression is defined as the ratio of the concentration of products over concentration of reactants. Each concentration is raised to the power of their coefficient.
Also, pure solid and liquids are not included in the equilibrium-constant expression because they don't affect the concentration of chemicals in the equilibrium
The global reaction is:
2 HgO (s) + H₂O (l) +2 Cl₂ (g) ⇌ 2 HOCl (aq) + HgO⋅HgCl₂ (s)
Thus, equilibrium-constant expression is:
<em>k =
</em>
You don't include HgO nor HgO⋅HgCl₂ because are pure solids nor water because is pure liquid.
I hope it helps!
Simply put, MA = Force Out / Force in. That's the way it is usually stated. The force out is normally what you need to move. The force in is what you need to supply to get the force out. Most machines will give you an MA of more than 1. Some (like your arm) will give you less than 1 and others (like this one) will give you exactly one.
This one is frictionless, otherwise it would slip into less than one if it had friction.
Answer B
In this question, you are given the average cofactor mass per cell (41.5pg) and the total cells count(105 cells). You are asked how much cofactor that will be found from those cells(microgram= 10^6 picogram). Then the calculation would be:
Cofactor mass= cofactor per cell * cell count= 41.5pg/cell * 105 cells= 4357.5pg= 4.36 x 10^3pg
Then convert the picogram(pg) into microgram: 4.36 x 10^3pg/ (10^6pg/microgram)= 4.36x10^-3 microgram or 0.00436 microgram
if 105 cells mean 10^5 cells, the answer should be 4.15 microgram