<span><span>Use the periodic table and your knowledge of isotopes to complete these statements.
When polonium-210 emits an alpha particle, the child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 206</span>.</span>
<span><span>I-131 undergoes beta-minus decay. The chemical symbol for the new element is </span><span> ⇒ Xe</span>.</span>
<span><span>Fluorine-18 undergoes beta-plus decay. The child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 18</span>.</span>
Summary:
a= 12.0 m/(s^2)
v= 100m/s
t1= 2.0s => s1=?
t2=5.0s => s2=?
t3=10.0s => s3=?
——————
Solution:
• when t1=2.0 s, I have gone:
S1= v*t1 + 1/2*a*(t1^2)
=100.0 *2 + 1/2*12.0*(2.0^2)
=224 (m)
• when t2=5.0s, I have gone
S2=v*t2+ 1/2*a*(t2^2)
= 100*5.0+ 1/2*12.0*(5.0^2)
=650 (m)
•when t3= 10.0s, I have gone:
S3=v*t3+ 1/2*a*(t3^2)
=100*10.0+ 1/2*12*(10.0^2)
=1600 (m)
To solve the problem it is necessary to apply the concepts related to the conservation of energy through the heat transferred and the work done, as well as through the calculation of entropy due to heat and temperatra.
By definition we know that the change in entropy is given by

Where,
Q = Heat transfer
T = Temperature
On the other hand we know that by conserving energy the work done in a system is equal to the change in heat transferred, that is

According to the data given we have to,




PART A) The total change in entropy, would be given by the changes that exist in the source and sink, that is



On the other hand,



The total change of entropy would be,



Since
the heat engine is not reversible.
PART B)
Work done by heat engine is given by



Therefore the work in the system is 100000Btu
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

13200N
Explanation:
Given parameters:
Mass = 1100kg
Velocity = 24m/s
time = 2s
unknown:
Braking force = ?
Solution:
The braking force is the force needed to stop the car from moving.
Force = ma = 
m is the mass of the car
v is the velocity
t is the time taken
Force =
= 13200N
Learn more:
Force brainly.com/question/4033012
#learnwithBrainly