Answer:
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
Explanation:
Hi there!
The equation of velocity of an object moving along a straight line with constant acceleration is the following:
v = v0 + a · t
Where:
v = velocity of the object at time t.
v0 = initial velocity.
a = acceleration.
t = time
We know that at t = 2.22 s, v = 50.0 mi/h. The initial velocity, v0, is zero.
Let's convert mi/h into m/s:
50.0 mi/h · (1609.3 m / 1 mi) · (1 h / 3600 s) = 22.4 m/s
Then, using the equation:
v = v0 + a · t
22.4 m/s = 0 m/s + a · 2.22 s
Solving for a:
22.4 m/s / 2.22 s = a
a = 10.1 m/s²
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
Answer: Conditions for equilibrium require that the sum of all external forces acting on the body is zero (first condition of equilibrium), and the sum of all external torques from external forces is zero (second condition of equilibrium). These two conditions must be simultaneously satisfied in equilibrium
Explanation: Hope this helped
Answer:
kick 1 has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
Explanation:
1st kick travelled 15 yards to reach maximum height of 8 yards
so, it has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
2nd kick is given by the equation
y (x) = -0.032x(x - 50)

we know that maximum height occurs is given as


and maximum height is

y = 20
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
Answer:
D) -Q
Explanation:
The charge inserted will induce -Q charge on the inner surface and + Q on the outer surface of the shell . This charge is called bound charge because it remained attached with opposite charge inserted inside.
efficiency= [useful energy transferred ÷ total energy supply]×100%
So, [5500÷10000]×100%=0.55×100
=55%