Your basically breaking the sound beerier <span />
Since I'm assuming that its perfectly elastic, considering there's not enough information given, so I think that no energy is dissipated in the collision
hmax = h - d + { [ mpvp - mb√(2gd) ] / (mp+mb) }² / (2g)
Answer:
Power output: W=1426.9MW
Explanation:
The power output of the falls is given mainly by its change in potential energy:

The potential energy for any point can be calculated as:

If we consider the base of the falls to be the reference height, at point 2 h=0, so P2=0, and height at point 1 equals 52m:

If we replace m with the mass rate M we obtain the rate of change in potential energy over time, so the power generated:

Note that
1 km/h = (1000 m)/(3600 s) = 0.27778 m/s
Initial velocity, v₁ = 25 km/h = 6.9444 m/s
Final velocity, v₂ = 65 km/h = 18.0556 m/s
Time interval, dt = 6 s.
Calculate average acceleration.
a = (v₂ - v₁)/dt
= (18.0556 - 6.9444 m/s)/(6 s)
= 1.852 m/s²
Answer:
The average acceleration is 1.85 m/s² (nearest hundredth)
Answer:
No, both the thermometers will give the different reading.
Explanation:
Given,
- Both thermometer has same ice point =

- Both thermometer has same steam point =

- Distance between the ice point and steam point in both the thermometer is same of 100 division,
All the data given in both the thermometers are same, but the material in the thermometer is different due to this the reading at 60^o C will differ in both the thermometer. Because the reading on both the thermometer is depended upon the thermal expansion of the material inside it, but both the materials are different. Due to this the rise of fluid in the thermometer, i,e,. the volume of the fluid material in the thermometer will depend upon the thermal expansion. Hence both the material alcohol and mercury have the different thermal expansion, therefore the rise of the fluid in the thermometer also differ in both the thermometer.