Answer:
The sample with the largest amount of moles compound is methane, 6.234 moles
Explanation:
Step 1: Data given
Mass = 100 gram
Molar mass of chromium(III) chloride = 158.36 g/mol
Molar mass of ammonia = 17.03 g/mol
Molar mass of Magnesium chloride = 95.21 g/mol
Molar mass of phosphoric acid = 97.99 g/mol
Molar mass of potassium chloride = 74.55 g/mol
Molar mass of nitrogen trioxide = 76.01 g/mol
Molar mass of methane = 16.04 g/mol
Molar mass of propane = 44.1 g/mol
Molar mass of lithium chlorate = 90.39 g/mol
Step 2: Calculate moles
Moles = mass / molar mass
moles chromium(III) chloride = 100.0 grams / 158.36 g/mol = 0.6315 moles
moles ammonia = 100.0 grams / 17.03 g/mol = 5.872 moles
moles magnesium chloride = 100.0 grams / 95.21 g/mol = 1.050 moles
moles phosphoric acid = 100.0 grams / 97.99 g/mol = 1.021 moles
moles nitrogen trioxide = 100.0 grams / 76.01 g/mol = 1.316 moles
moles methane = 100.0 grams / 16.04 g/mol = 6.234 moles
moles propane = 100.0 grams / 44.1 g/mol = 2.268 moles
moles lithium chlorate = 100.0 grams / 90,39 = 1.106 moles
The sample with the largest amount of moles compound is methane, 6.234 moles