N_2 (g) + 3H_2 (g) rightarrow 2NH_3 (g) volume of H_2 = 32.44 At STP 1 mole of H_2 = 22.4L ? mole of H_2 = 32.4L therefore moles of H_2
Answer:
Ketone
Explanation:
As you are stating here, we have a carbonated chain of three carbons, and the first and last has 3 Hydrogens, then this means that we have CH₃ . The center carbon is a carbon double bonded to oxygen.
In general terms this belongs to the carbonyl group. However, this alone does not represent a functional group, but when it's in a chain with other radycals or chains, it becomes a functional group.
In this case, the molecule you are talking here is the following:
CH₃ - CO - CH₃
This molecule is known as the Acetone, and has the general form of:
R - CO - R'
Which belongs to a ketone as a functional group.
Answer:
im pretty sure its A or C im leaning more toward A tho
Explanation:
First we need to find the number of moles of both K and O reacted
K - 0.779 g / 39 g/mol
= 0.02 mol
the mass of O₂ reacted = 1.417 g - 0.779 g = 0.638 g
O₂ moles = 0.638 g / 32 g/mol
= 0.02 mol
the number of both K and O₂ moles reacted are equal
therefore stoichiometry of K to O₂ reacted are 1:1
then the formula of potassium superoxide is KO₂
I would say that Candace's answer is d. wide-ranging. she didn't get the exact / precise (they mean the same thing) answer.