Total time in between the dropping of the stone and hearing of the echo = 8.9 s
Time taken by the sound to reach the person = 0.9 s
Time taken by the stone to reach the bottom of the well = 8.9 - 0.9 = 8 seconds
Initial speed (u) = 0 m/s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^2
Time taken (t) = 8 seconds
Let the depth of the well be h.
Using the second equation of motion:

h = 313.6 m
Hence, the depth of the well is 313.6 m
Answer:
<h2>35</h2>
Explanation:
According to snell's law which states that the ratio of the sin of incidence (i) to the angle of refraction(n) is a constant for a given pair of media.
sini/sinr = n
n is the constant = refractive index
Since the diver shines light up to the surface of a flat glass-bottomed boat, the refractive index n = nw/ng
nw is the refractive index of water and ng is that of glass
sini/sinr = nw/ng
given i = 30°, nw = 1.33, ng = 1.5, r = angle the light leave the glass
On substitution;
sin 30/sinr = 1.33/1.5
1.5sin30 = 1.33sinr
sinr = 1.5sin30/1.33
sinr = 0.75/1.33
sinr = 0.5639
r = arcsin0.5639
r ≈35°
angle the light leave the glass is 35°
To be able to identify that the object is in the same motion, we should find the graphs that has an increasing slope of displacement and with the constant velocity with varying time. Graphs on letter D satisfies these requirements.
<em>ANSWER: D</em>
Answer:
The time taken is missing in the question. The time is 18 minutes.
The answer is 34.3 km/hr
Explanation:
Average velocity is the speed or the velocity which is required to cover a distance in a time interval.
The time taken is = 18 min
= 18/60 hours
The distance from the university to her home is = 10.3 km
Therefore, the average velocity is = displacement/time taken
= 10.3 / (18/60) km/hr
= 34.3 km/hr
Hence, the average velocity is 34.3 km/hr
Answer:
It is a measure of the electric force per unit charge on a test charge.
Explanation:
The magnitude of the electric field is defined as the force per charge on the test charge.
Since we define electric field as the force per charge, it will have the units of force divided by the unit of charge. This implies that the SI unit of electric field is given as Newton/Coulomb (N/C).