Answer:
Germanium is an element in the same group with Carbon and Silicon. The atomic number is 32. The relative atomic mass is usually measured with the Sample of an isotope. In this case Germanium has a relative atomic mass of 72.63
1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3
Molarity is expressed as
the number of moles of solute per volume of the solution. For example, we are
given a solution of 2M NaOH this describes a solution that has 2 moles of NaOH
per 1 L volume of the solution. We calculate as follows:
0.115 M = n mol KBr / .55 L solution
n = 0.06325 mol KBr
mass = 0.06325 mol KBr (119 g / mol) = 7.53 g KBr
Answer:
The answer is

Explanation:
The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

From the question
actual mass = 6.25 g
error = 6.25 - 6 = 0.25
So we have

We have the final answer as
<h3>4 %</h3>
Hope this helps you
Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl