<u>Answer:</u>
The velocity is 30.279 m/s
<u>Explanation</u>:
Consider the initial speed of the semi-trailer be v
Then, initial kinetic energy = 
According to question, the semi-trailer coast along a ramp, which is inclined at an angle of 170, and to a distance of 160m to stop
Change in vertical position =
= 46.779m
Final potential energy of semitrailer = mgh
Applying principle of conservation of energy,
= mgh
Solving for v, we get
= 2gh = 2*9.8*46.779 = 916.8684
= 916.8684
v = 30.279 m/s
Therefore, the velocity is 30.279 m/s
Using the following formulas for projectile motion:
Height, H = ( Vo^2 * sin theta^2 )/g
Range, R = ( Vo^2 * sin 2*theta )/g
Rearranging in terms of Vo^2:
Vo^2 = gH / sin theta^2
Vo^2 = gR / sin 2*theta
Equating the two formulas to each other to solve for the angle theta:
gR / sin 2*theta = <span>gH / sin theta^2
</span>
Substituting the given values:
(9.8)(111) / sin 2*theta = (9.8)(72.3)<span> / sin theta^2
</span>angle = 52.36 degrees
Therefore, the angle of launch is approximately 52.36 degrees.
The amplitude of a wave corresponds to its maximum oscillation of the wave itself.
In our problem, the equation of the wave is
![y(x,t)= (0.750cm)cos(\pi [(0.400cm-1)x+(250s-1)t])](https://tex.z-dn.net/?f=y%28x%2Ct%29%3D%20%280.750cm%29cos%28%5Cpi%20%5B%280.400cm-1%29x%2B%28250s-1%29t%5D%29)
We can see that the maximum value of y(x,t) is reached when the cosine is equal to 1. When this condition occurs,

and therefore this value corresponds to the amplitude of the wave.
Answer:
The average velocity is 7.5 km/h
Explanation:
Let's convert minutes to hours so our answer can be given in a common units of km/hour:
12 minutes = 12/60 hours = 0.2 hours
Now we estimate the average velocity calculating the distance travelled over the time it took:
1.5 / 0.2 km/h = 7.5 km/h
The gravitational potential energy is 25.6 J
Explanation:
The gravitational potential energy (GPE) of an object is given by:

where
m is the mass of the object
g is the gravitational field strength
h is the height of the object above the ground
In this problem, we have
m = 8 kg is the mass of the brick
g = 1.6 N/kg is the gravitational field strength on the moon
h = 2 m is the height of the brick above the ground
Substituting,

Learn more about gravitational potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly