Answer:
T½ = 16hours
Explanation:
Final mass (N) = 10g
Initial mass (No) = 20g
Time (t) = 16hours
T½ = ?
T½ = In2 / λ
But λ = ?
In(N/No) = -λt
In(10/20) = -(λ * 16)
In(0.5) = -16λ
-0.693 = -16λ
λ = 0.693 / 16
λ = 0.0433
Note : λ is known as the disintegration constant
T½ = In2 / λ
T½ = 0.693 / 0.0433
T½ = 16hours
The half-life of the sample is 16hours
Answer:
Temperature at which molybdenum becomes superconducting is-272.25°C
Explanation:
Conductor are those hard substances which allows path of electric current through them. And super conductors are those hard substances which have resistance against the flow of electric current through them.
As given, molybdenum becomes superconducting at temperatures below 0.90 K.
Temperature in Kelvins can be converted in °C by relation:
T(°C)=273.15-T(K)
Molybdenum becomes superconducting in degrees Celsius.
T(°C)=273.15-0.90= -272.25 °C
Temperature at which molybdenum becomes superconducting is -272.25 °C
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L
The organic compound retinal binds with opsin and forms rhodopsin. Retinal is part of the molecule that is responsible for its color. This part is called chromophore. On the other hand, opsins are the proteins in photoreceptor cells. Retinal bounds with these opsins and forms rhodopsin: the basis of the human vision. Rhodopsin is also a protein.It is the pigment in the retinas of humans and animals.
D
Avogadro's number allows us to measure the amount of atoms or molecules in one mole of a substance.