Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
Answer:
0.83 m or 5.57 m
Explanation:
Destructive interference will occur when the distances from the speakers differ by 1/2 wavelength.
The length of 1 cycle of 72.4 Hz is ...
λ = v/f = (343 m/s)/(72.4 Hz) ≈ 4.738 m
So, the distance of the listener from speaker B is ...
3.2 m ± (4.738 m)/2 = {0.83 m, 5.57 m} . . . either of these distances
_____
The location could be at additional multiples of 4.738 m, but we think not. The sound intensity drops off with the square of the distance from the speaker, so identical sound waves from the speakers will sound quite different at different distances from the speakers. For best interference, the distances need to be as close to the same as possible. That will be at 3.2 m and 5.57 m.
_____
<em>Comment on the speed of sound</em>
We don't know what speed you are to use for the speed of sound. We have used 343 m/s. Some sources use 340 m/s, which will give a result different by 2 or 3 cm.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C