The formula to find yield is
(Actual Yield)/(Theorectical Yield) x100
Just do the math.
85.22% x 113 = 96.2986
Convert it to 3 significant figures
Ans: 96.3g
Answer:
P1 = 2.5ATM
Explanation:
V1 = 28L
T1 = 45°C = (45 + 273.15)K = 318.15K
V2 = 34L
T2 = 35°C = (35 + 273.15)K = 308.15K
P1 = ?
P2 = 2ATM
applying combined gas equation,
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
P1*V1*T2 = P2*V2*T1
Solving for P1
P1 = P2*V2*T1 / V1*T2
P1 = (2.0 * 34 * 318.15) / (28 * 308.15)
P1 = 21634.2 / 8628.2
P1 = 2.5ATM
The initial pressure was 2.5ATM
A) Magnets can attract through solid materials.
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8