Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave
Answer:
A) 
B) 
Explanation:
Given:
- temperature of air,

- temperature of lungs,

- specific Heat exchanged from the lungs ,

- specific heat of air,

- mass of 1 L air,

- breath rate,

A)
Now,
amount of heat needed to warm the air of lungs to the body temperature:



B)
Amount of heat lost per hour:
<u>No. of breaths per hour:</u>



<u>Now the total loss of energy in 1 hr.:</u>



Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)
The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm
De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm