The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Answer:
50000 N
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Force (F) =?
Next, we shall determine the acceleration of the bullet. This can be obtained as follow:
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Acceleration (a) =?
v² = u² + 2as
400² = 0 + (2 × a × 0.08)
160000 = 0 + 0.16a
160000 = 0.16a
Divide both side by 0.16
a = 160000 / 0.16
a = 1×10⁶ m/s²
Finally, we shall determine the force exerted by the bullet on the target. This can be obtained as follow:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
Acceleration (a) of bullet = 1×10⁶ m/s²
Force (F) =?
F = ma
F = 0.050 × 1×10⁶
F = 50000 N
Thus, the bullet exerted a force of 50000 N on the target.
Yes this is not gonna work
r = radius of the circle of the ride = 3.00 meters
v = linear speed of the person during the ride = 17.0 m/s
m = mass of the person in angular motion in the ride
L = angular momentum of the person in the ride = 3570 kg m²/s
Angular momentum is given as
L = m v r
inserting the values
3570 kg m²/s = m (17 m/s) (3.00 m)
m = 3570 kg m²/s/(51 m²/s)
m = 7 kg
hence the mass comes out to be 7 kg
Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²