Le Chatelier's principle simply explains how equilibria change as you change the conditions of a reaction. If you have a reaction that is at equilibrium lets say (A + 2B <--> C + D) by removing C or D we can drive the reaction forward and products more products. I can provide a more in-depth description if needed.
C2H6O + O2 ---> C2H4O2 + H2O
using the molar masses:-
24+ 6 + 16 g of C2H6O produces 24 + 4 + 32 g C2H4O2 (theoretical)
46 g produces 60g
60 g C2H4O2 is produced from 46g C2H6O
1g . .................................46/60 g
700g ................................. (46/60) * 700 Theoretically
But as the yield is only 7.5%
the required amount is ((46/60) * 700 ) / 0.075 = 7155.56 g
= 7.156 kg to nearest gram. Answer
Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
it´s actually Lithium and fluorine / Magnesium and Chlorine / Beryllium and Nitrogen
Answer:
6
Explanation:
You will see H6 and the H stands for helium and the 6 is how many of that atom is there