Answer:
Total charge flow through the cooker is 21600 C
Explanation:
As we know that the current flow through the cooker is given by Ohm's law
here it is given as




now the charge flow through it is given as

total time is t = 8 hours


Answer:
2.7x10⁻⁸ N/m²
Explanation:
Since the piece of cardboard absorbs totally the light, the radiation pressure can be found using the following equation:

<u>Where:</u>
: is the radiation pressure
I: is the intensity of the light = 8.1 W/m²
c: is the speed of light = 3.00x10⁸ m/s
Hence, the radiation pressure is:

Therefore, the radiation pressure that is produced on the cardboard by the light is 2.7x10⁻⁸ N/m².
I hope it helps you!
Answer:
Yes the body will receive a dangerous shock in both cases.
Explanation:
Different parts of the body has different resistance. skin has the high resistance as compared to other organs of the body.
Dry skin has high resistance than wet skin this is because water is relatively good conductor of electricity, it adds parallel path to the current flow and hence reduces skin resistance.
Dry hands body has approximately 500 kΩ resistance and if 120 V electricity supply current received will be:
I = V/R= 120/ 500*10^3
I= 0.24 mA
Even the current seems is much lower than the safe zone but this is the case in case of DC voltage in case of AC voltage the body will receive a shock this is because the skin pass more current when the voltage is changing i.e. AC.
Similarly for wet hands body resistance is 1 kΩ. so the current through the body seems to be:
I = 120 / 1000
I = 12 mA
The current is higher than safe zone so the body will receive a dangerous shock.
The first law of thermodynamics says that the variation of internal energy of a system is given by:

where Q is the heat delivered by the system, while W is the work done on the system.
We must be careful with the signs here. The sign convention generally used is:
Q positive = Q absorbed by the system
Q negative = Q delivered by the system
W positive = W done on the system
W negative = W done by the system
So, in our problem, the heat is negative because it is releaed by the system:
Q=-1275 J
while the work is positive because it is performed by the surrounding on the system:
W=+855 J
So, the variation of internal energy of the system is