Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%
Answer:
The equations are
1) 
2) 
Explanation:
There are two ionization steps in the dissociation of hydroselenic acid.
In first dissociation the H₂Se loses one proton and forms hydrogen selenide ion as shown below:

The next step is again removal of a proton from the base formed above.

Explanation:
The dimensions of a standard backpack is 30cm x 30cm x 40cm
The mass of an average student is 70 kg
We know that, the density of gold is 19.3 g/cm³.
Let m be the mass of the backpack. So,

An average student has a mass of 70 kg. If we compare the mass of student and mass of backpack, we find that the backpack is 10 times of the mass of the student.