Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:

It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps
Answer:
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Explanation:
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)=2.30mmcos[(6.98rad/m)x+(742rad/s)t]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.35 m and a mass of 3.38 grams. Assume that the ends of the rope are held fixed and that there is both this traveling wave and the reflected wave traveling in the opposite direction.
A) What is the wavefunction y(x,t) for the standing wave that is produced?
B) In which harmonic is the standing wave oscillating?
C) What is the frequency of the fundamental oscillation?
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. lambda=2L/n
when comparing the wave equation with the general wave equation , we get the wavelength to be
2*pi*x/lambda=6.98x
lambda=0.9m
we use the equation
lambda=2L/n
n=number of harmonics
L=length of string
0.9=2(1.35)/n
n=2.7/0.9
n=3
third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
The period of the second pendulum is 0.9 s
Explanation:
The period of a simple pendulum is given by the equation

where
L is the length of the pendulum
g is the acceleration of gravity at the location of the pendulum
For the first pendulum, we have
L = 0.64 m
T = 1.2 s
Therefore we can find the value of g at that location:

Now we can find the period of the second pendulum at the same location, which is given by

where we have
L = 0.36 m (length of the second pendulum)

Substituting,

#LearnwithBrainly