1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.
<span>10.3 cm
The wavelength will be the distance that light travels in 1 second divided by the frequency of the radiation. Since the over operates at 2.60 ghz, the frequence is 2.6 billion times per second, or 2.60 x 10^9. The speed of light is defined as 299792458 m/s exactly. So
299792458 m/s / 2.60 x 10^9 1/s = 0.10337671 m = 10.337671 cm
Since we only have 3 significant digits, the answer rounds to 10.3 cm</span>
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The velocity is
in positive x -direction
The speed is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance from the house to truck is D = 20 m
The distance traveled back to retrieve wind-blown hat is d = 15
The distance from the wind-blown hat position too the truck is k = 20 m
The total time taken is t = 75 s
Generally when calculating the displacement the Justin's backward movement to collect his wind - blown hat is taken as negative
Generally Justin's displacement is mathematically represented as

=> 
Generally the average velocity is mathematically represented as

=> 
=>
Generally the distance covered by Justin is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally Justin's average speed over a 75 s period is mathematically represented as

=> 
=> 
PLS help ASAP I DONT have time to answer this, it also detects if it’s right or wrong.
Answer:
(A) Total energy will be equal to 
(b) Energy density will be equal to 
Explanation:
We have given diameter of the plate d = 2 cm = 0.02 m
So area of the plate 
Distance between the plates d = 0.50 mm = 
Permitivity of free space 
Potential difference V =200 volt
Capacitance between the plate is equal to 
(a) Total energy stored in the capacitor is equal to


(b) Volume will be equal to
, here A is area and d is distance between plates

So energy density 