Answer:

Explanation:
The situation of the system Ryan - merry-go-round is modelled after the Principle of the Angular Momentum Conservation:

The initial speed of Ryan is:

Answer:
Explanation:
The specific heat of gold is 129 J/kgC
It's melting point is 1336 K
It's Heat of fusion is 63000 J/kg
Assuming that the mixture will be solid, the thermal energy to solidify the gold has to be less than that needed to raise the solid gold to the melting point. So,
The first is E1 = 63000 J/kg x 1.5 = 94500 J
the second is E2 = 129 J/kgC x 2 kg x (1336–1000)K = 86688 J
Therefore, all solid is not correct. You will have a mixture of solid and liquid.
For more detail, the difference between E1 and E2 is 7812 J, and that will melt
7812/63000 = 0.124 kg of the solid gold
The statement that could be made about the energy in this situation would be :
It being transferred from his arms muscles to the ball.
The muscle contraction from his arms created a force that could be used to lift the ball up.<span />
Answer:
1.88 N
Explanation:
h = 3.2 m, A = 0.6 cm^2 = 0.6 x 10^-4 m^2
density of water, d = 1000 kg/m^3, g = 9.8 m/s^2
Pressure at depth h, P = h x d x g = 3.2 x 1000 x 9.8 = 31.36 x 10^3 Pa
Force = pressure x Area = 31.36 x 10^3 x 0.6 x 10^-4 = 1.88 N
Thus, the force on ear drum is 1.88 N.