As we know that

here we know that


now from above equation we have


so image will form on left side of lens at a distance of 15 cm
This image will be magnified and virtual image
Ray diagram is attached below here
The parcel will undergo projectile motion, which means that it will have motion in both the horizontal and vertical direction.
First, we determine how long the parcel will fall using:
s = ut + 1/2 at²
where s will be the height, u is the initial vertical velocity of the parcel (0), t is the time of fall and a is the acceleration due to gravity.
5.5 = (0)(t) + 1/2 (9.81)(t)²
t = 1.06 seconds
Now, we may use this time to determine the horizontal distance covered by the parcel by using:
distance = velocity * time
The horizontal velocity of the parcel will be equal to the horizontal velocity of the cruise liner.
Distance = 10 * 1.06
Distance = 10.6 meters
The boat should be 10.6 meters away horizontally from the point of release.
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
Answer:

Explanation:
<u>Horizontal Launch</u>
When an object is launched horizontally at a speed vo, it describes a curved called parabola as the speed in the x-direction does not change and the speed in the y-direction increases with time because the gravity makes it return to the ground.
The vertical distance the object (potato) travels downwards is:

The horizontal distance is

We need to find the time when both distances are equal, thus

Simplifying by t

Solving for t

Answer:
The most correct option is;
B. 10 km
Explanation:

Where:
y = Distance between the two headlights
d = Aperture of observers eye
λ = Wavelength of light
L = Distance between the observer and the headlight
Therefore, from the above solution, the distance between the observer and the headlights is 9386.066 km which is approximately 10 km.
Also we have
sinθ = y/L = 1.22 (λ/d)
sinθ = 1.22×10⁻⁴ rad