Density is mass divides by volume, so
89.6g / 10cm^3 =8.96g /cm^3
*cm^3 is a standard unit of volume*
Answer:
v = 38.73 m/s
Explanation:
Given
Extension of the bow, x = 50 cm = 0.5 m
Force of the arrow, F = 150 N
Mass of the arrow, m = 50 g = 0.05 kg
speed of arrow, v = ? m/s
We start by finding the spring constant
Remember, F = kx, so
k = F/x
k = 150 / 0.5
k = 300 N/m
the potential energy if the bow when pulled back is
E = 1/2kx²
E = 1/2 * 300 * 0.5²
E = 0.5 * 300 * 0.25
E = 37.5 J
The speed of the arrow will now be found by using the law of conservation of energy
1/2kx² = 1/2mv²
kx² = mv²
v² = kx²/m, on substituting, we have
v² = (300 * 0.5²) / 0.05
v² = 75 / 0.05
v² = 1500
v = √1500
v = 38.73 m/s
Yes this is not gonna work
1. The wavelength is the ratio of the wave's speed to its frequency in hertz or 1/s. This is shown below,
λ = s / f = (320 m/s) / (300 1/s) = 1.07 m
The wavelength is approximately 1.07 m.
2. The frequency is the ratio between speed and the wavelength,
f = (330 m/s) / 0.45 m = 733.33 hertz
The job that the fan is designed and built to do is to convert the electrical energy it uses into the kinetic (motion) energy of moving air.
I can't really guarantee that it accomplishes that with MOST of the electrical energy it uses, because I don't know how efficient your fan is. For example, if it's a really old fan, and one blade has the end broken off, and a lot of dust and mosquitoes have gotten into the motor, and it shakes and vibrates and makes a lot of noise when it's running, then it's converting a lot of the electrical energy into thermal energy (it gets hot when it runs) and some into sound energy too.
If you can live without the word "most" in the question, then we can assume that the fan is well designed and running like a top, and the answer is definitely choice-B .