Answer:
205.3 mL of ethyl alcohol
Explanation:
<em>The resulting container and liquid mixture has a mass of 512 g</em>
Mass of container + Mass of water + Mass of ethyl alcohol
150 g + 200 g + Mass of ethyl alcohol = 512 g
We know that water has a mass of 200g, cause the density, which values 1 g/mL.
200 mL are contained in 200 g of water.
Mass of ethyl alcohol = 512 g - 200 g - 150 g ⇒ 162 g
Density of ethyl alcohol = ethyl alcohol mass / ethyl alcohol volume
0.789 g/mL = 162g / ethyl alcohol volume
162 g / 0.789 g/mL = 205.3 mL
The moles of oxygen that are produced when 26.5 mol of Al2O3 decomposes is 39.8 mol
<u>calculation</u>
<u> </u> 2Al2O3 + 4Al +3 O2
- use the mole ratio of Al2O3 to O2 to determine the moles of O2.
- that is from the equation above the mole ratio of Al2O3 : O2 is 2:3
- the moles of O2 is therefore=n 26.5 mol x3/2= 39.8 moles
Answer:

Explanation:
Given,
V₁ = 18.5 L
T₁ = 18.5° C = 273 + 18.5 = 291.5 K
V₂ = 19.8 L
T₂ = ?
Pressure is constant
Using ideal gas equation




Answer:
are usually multicellular
contain a true nucleus
contain membrane-bound organelles
Explanation:
The compound that could serve as a reactant in the neutralization reaction is H2SO4
Explanation
Neutralization reaction occur between an acids and a base. H2SO4 ( sulfuric acid) is a strong acid. It can be neutralized by strong base such as NaOH ( sodium hydroxide)
Example of neutralization reaction is
2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2H2O