Answer:
41.27m/s
Explanation:
According to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are the initial velocities
v is the velocity after impact
Given
m1 = 0.2kg
u1 = 43.7m/s
m2 = 45.9g = 0.0459kg
u2 = 30.7m/s
Required
Velocity after impact v
Substitute the given parameters into the formula
0.2(43.7)+0.0459(30.7) = (0.2+0.0459)v
8.74+1.409 = 0.2459v
10.149 = 0.2459v
v = 10.149/0.2459
v = 41.27m/s
Hence the speed of the golf ball immediately after impact is 41.27m/s
Answer:
E = 1.04*10⁻¹ N/C
Explanation:
Assuming no other forces acting on the proton than the electric field, as this is uniform, we can calculate the acceleration of the proton, with the following kinematic equation:

As the proton is coming at rest after travelling 0.200 m to the right, vf = 0, and x = 0.200 m.
Replacing this values in the equation above, we can solve for a, as follows:

According to Newton´s 2nd Law, and applying the definition of an electric field, we can say the following:
F = mp*a = q*E
For a proton, we have the following values:
mp = 1.67*10⁻²⁷ kg
q = e = 1.6*10⁻¹⁹ C
So, we can solve for E (in magnitude) , as follows:

⇒ E = 1.04*10⁻¹ N/C
Answer:
The time taken is missing in the question. The time is 18 minutes.
The answer is 34.3 km/hr
Explanation:
Average velocity is the speed or the velocity which is required to cover a distance in a time interval.
The time taken is = 18 min
= 18/60 hours
The distance from the university to her home is = 10.3 km
Therefore, the average velocity is = displacement/time taken
= 10.3 / (18/60) km/hr
= 34.3 km/hr
Hence, the average velocity is 34.3 km/hr
Answer:
ρ = 830.32 kg/m³
Explanation:
Given that
Oil head = 12.2 m
h= 12.2 m
Pressure P = 1.013 x 10⁵ Pa
Lets take density of the liquid =ρ
The pressure due to liquid P given as
P = ρ g h
Now by putting the all values in the above equation
1.013 x 10⁵ Pa = ρ x 10 x 12.2 ( take g =10 m/s²)
ρ = 830.32 kg/m³
Therefore the density of oil is 830.32 kg/m³