Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Assuming that this gas is in ideal state, we can use the relation that for every 1 mol of an ideal gas it would have a volume of 22.4 L. But before using this, relation we need to convert the number of grams of H2 into moles by using the molar mass of 2.02 g/mol.
moles H2 = 0.00922 g ( 1 mol / 2.02 g ) = 0.005 mol H2
Volume H2 at STP = 0.005 mol H2 ( 22.4 L / 1 mol ) = 0.102 L of H2
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
Answer:
, 
Explanation:
The jet is flying at constant velocity: this means that its acceleration is zero, so the net force acting on the jet is also zero.
Therefore, we can write:

where
is the thrust force generated by each engine of the jet
is the drag force
Solving for Fd,

The velocity of the jet is

So, the rate at which the drag force does work (which is the power) is

and substituting

we find

Converting into horsepower,
