Answer:
When she adds more washers to the meter, the magnitude of force that is shown on the force meter increases.
Explanation:
The force that the washers exert on the force meter is actually the weight of the washers. Weight is actually a force with gravitation acceleration.
F = W = mg
Where g is gravitational acceleration and its value is 9.81 m/s² and m is the mass of any object. As she adds more washers to the meter so the total mass of the washers increases. As the mass of the washers increases, magnitude of the force (Weight) shown on the force meter increases.
75.17 mg of the radioactive substance will remain after 24 hours.
Answer:
Explanation:
Any radioactive substance will obey the exponential decay behavior. So according to this behavior, any radioactive substance will be decaying in terms of exponential form of disintegration constant and Time.
Disintegration constant is the rate of decay of radioactive elements. It can be measured using the half life time of the radioactive element .While half life time is the time taken by any radioactive element to decay half of its concentration. Like in this case, at first the scientist took 200 mg then after 17 hours, it got reduced to 100 g. So the half life time of this element is 17 hours.
Then Disintegration constant = 0.6932/Half Life time
Disintegration constant = 0.6932/17=0.041
Then as per the law of disintegration constant:

Here N is the amount of radioactive element remaining at time t and
is the initial amount of sample, x is the disintegration constant.
So here,
= 200 mg, x = 0.041 and t = 24 hrs.
N = 200 ×
=75.17 mg.
So 75.17 mg of the radioactive substance will remain after 24 hours.
M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2
Answer:
Mass, m = 2.2 kg
Explanation:
It is given that,
Frequency of the piano, f = 440 Hz
Length of the piano, L = 38.9 cm = 0.389 m
Tension in the spring, T = 667 N
The frequency in the spring is given by :

is the linear mass density
On rearranging, we get the value of m as follows :


m = 0.0022 kg
or
m = 2.2 grams
So, the mass of the object is 2.2 grams. Hence, this is the required solution.
r = radius of the circle of the ride = 3.00 meters
v = linear speed of the person during the ride = 17.0 m/s
m = mass of the person in angular motion in the ride
L = angular momentum of the person in the ride = 3570 kg m²/s
Angular momentum is given as
L = m v r
inserting the values
3570 kg m²/s = m (17 m/s) (3.00 m)
m = 3570 kg m²/s/(51 m²/s)
m = 7 kg
hence the mass comes out to be 7 kg