Answer:
Diameter decreases by the diameter of 0.0312 m.
Explanation:
Given that,
Bulk modulus = 14.0 × 10¹⁰ N/m²
Diameter d = 2.20 m
Depth = 2.40 km
Pressure = ρ g h = 1030 × 9.81 × 2.4 × 1000
= 24.25 × 10⁶ N/m²
Volume = 

Bulk modulus is equal to

now



Δ r = -0.0156 m
change in diameter
Δ d = -2 × 0.0156
Δ d = -0.0312 m
Diameter decreases by the diameter of 0.0312 m.
Answer:
15,505 N
Explanation:
Using the principle of conservation of energy, the potential energy loss of the student equals the kinetic energy gain of the student
-ΔU = ΔK
-(U₂ - U₁) = K₂ - K₁ where U₁ = initial potential energy = mgh , U₂ = final potential energy = 0, K₁ = initial kinetic energy = 0 and K₂ = final kinetic energy = 1/2mv²
-(0 - mgh) = 1/2mv² - 0
mgh = 1/2mv² where m = mass of student = 70kg, h = height of platform = 1 m, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s² and v = final velocity of student as he hits the ground.
mgh = 1/2mv²
gh = 1/2v²
v² = 2gh
v = √(2gh)
v = √(2 × 9.8 m/s² × 1 m)
v = √(19.6 m²/s²)
v = 4.43 m/s
Upon impact on the ground and stopping, impulse I = Ft = m(v' - v) where F = force, t = time = 0.02 s, m =mass of student = 70 kg, v = initial velocity on impact = 4.43 m/s and v'= final velocity at stopping = 0 m/s
So Ft = m(v' - v)
F = m(v' - v)/t
substituting the values of the variables, we have
F = 70 kg(0 m/s - 4.43 m/s)/0.02 s
= 70 kg(- 4.43 m/s)/0.02 s
= -310.1 kgm/s ÷ 0.02 s
= -15,505 N
So, the force transmitted to her bones is 15,505 N
The initial volume of the gas is

while its final volume is

so its variation of volume is

The pressure is constant, and it is

Therefore the work done by the gas is

where the negative sign means the work is done by the surrounding on the gas.
The heat energy given to the gas is

And the change in internal energy of the gas can be found by using the first law of thermodynamics:

where the positive sign means the internal energy of the gas has increased.
Answers are:
(1) KE = 1 kg m^2/s^2
(2) KE = 2 kg m^2/s^2
(3) KE = 3 kg m^2/s^2
(4) KE = 4 kg m^2/s^2
Explanation:
(1) Given mass = 0.125 kg
speed = 4 m/s
Since Kinetic energy = (1/2)*m*(v^2)
Plug in the values:
Hence:
KE = (1/2) * 0.125 * (16)
KE = 1 kg m^2/s^2
(2) Given mass = 0.250 kg
speed = 4 m/s
Since Kinetic energy = (1/2)*m*(v^2)
Plug in the values:
Hence:
KE = (1/2) * 0.250 * (16)
KE = 2 kg m^2/s^2
(3) Given mass = 0.375 kg
speed = 4 m/s
Since Kinetic energy = (1/2)*m*(v^2)
Plug in the values:
Hence:
KE = (1/2) * 0.375 * (16)
KE = 3 kg m^2/s^2
(4) Given mass = 0.500 kg
speed = 4 m/s
Since Kinetic energy = (1/2)*m*(v^2)
Plug in the values:
Hence:
KE = (1/2) * 0.5 * (16)
KE = 4 kg m^2/s^2
Answer:
a) parallel to the ground True
c) parallel to the ground towards man True
Explanation:
To examine the possibilities, we propose the solution of the problem.
Let's use Newton's second law
F = m a
The force is exerted by the arm and the centripetal acceleration of the golf club, which in this case varies with height.
In our case, the stick is horizontal in the middle of the swing, for this point the centripetal acceleration is directed to the center of the circle or is parallel to the arm that is also parallel to the ground;
Ask the acceleration vector
a) parallel to the ground True
b) down. False
c) parallel to the ground towards True men
d) False feet
e) the head. False