Answer:
(a) 19.62 N
(b) Box moves down the slope
(c) 24.43 N
Explanation:
(a)
2 Kg box causes tension
hence
where m is mass and g is gravitational force
T'=4*9.81 sin 35= 22.5071 N
Since T' is greater than
, then the box moves down the slope
(c)
Acceleration a=

When moving, the box will exert force T"=
T"= 4*9.81 sin 35 +(4*0.48)= 24.43 N
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.
The work done on the wagon is 3549 J
Explanation:
The work done by a force when moving an object is given by
where
:
F is the magnitude of the force
d is the displacement
is the angle between the direction of the force and of the displacement
In this problem we have the following data:
F = 87 N is the magnitude of the force
d = 44 m is the displacement of the wagon
is the angle between the direction of the force and the displacement
Substituting, we find the work done

Learn more about work:
brainly.com/question/6763771
brainly.com/question/6443626
#LearnwithBrainly
Answer:
Explanation:
Given

Em wave is in the form of

where 


Wave constant for EM wave k is

Wavelength of wave 

