Answer:
So the acceleration of the child will be 
Explanation:
We have given angular speed of the child 
Radius r = 4.65 m
Angular acceleration 
We know that linear velocity is given by 
We know that radial acceleration is given by 
Tangential acceleration is given by

So total acceleration will be 
They have different accelerations because of their masses. According to Newton's Second Law, an objects acceleration is inversely proportional to its mass. Therefore the object with the larger mass, in this case the gun, will have a smaller acceleration. In the same way, the less massive object, being the bullet, will have a higher acceleration.
Hope this helps :)
Answer
The rate at which the magnetic field is changing is
Explanation
From the question we are told that
The electric field strength is 
The radius is 
The rate of change of the magnetic field is mathematically represented as

Where
is change of a unit length

Where A is the area which is mathematically represented as

So
where L is the circumference of the circle which is mathematically represented as

So
![E (2 \pi r ) = (\pi r^2 ) [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%282%20%5Cpi%20r%20%29%20%3D%20%20%28%5Cpi%20r%5E2%20%29%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![E = \frac{r}{2} [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%20%3D%20%20%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{E}{ \frac{r}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BE%7D%7B%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%7D)
substituting values
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{3.5 *10^{-3}}{ \frac{15}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7B3.5%20%2A10%5E%7B-3%7D%7D%7B%20%5Cfrac%7B15%7D%7B2%7D%20%7D)
consider the motion of con from top to bottom
Y = vertical displacement = 1000 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
v₀ = initial velocity at the top = 0 m/s
v = final velocity at the bottom = ?
using the kinematics equation
v² = v²₀ + 2 aY
v² = 0² + 2 (9.8) (1000)
v = 140 m/s
t = time taken to hit the ground
Using the equation
v = v₀ + at
140 = 0 + 9.8 t
t = 14.3 sec