<span>(cp of Copper = 387J / kg times degrees C; cp of Aluminum = 899 J / kg times degrees C; cp of Water = 4186J / kg times degrees C)
</span> Use the law of conservation of energy and assuming no heat loss to the surroundings, then
<span>Heat given up by copper = heat absorbed by water + heat absorbed by calorimeter
</span><span> Working formula is
</span> <span>Q = heat = MCp(delta T)
</span><span> where
</span><span> M = mass of the substance
</span><span> Cp = specific heat of the substance
</span><span> delta T = change in temperature
</span> Heat given up by copper = 0.10(387)(95 - T)
<span> Heat absorbed by water = 0.20(4186)(T - 15)
</span><span> Heat absorbed by calorimeter = 0.28(899)(T - 15)
</span> where
<span> T = final temperature of the system
</span><span> Substituting appropriate values,
</span> 0.10(387)(95 - T) = 0.20(4186)(T - 15) + 0.28(899)(T - 15)
<span> 38.7(95 - T) = 1088.92(T - 15)
</span><span> 3676.50 - 38.7T = 1088.92T - 16333.8
</span><span>1127.62T = 20010.3
</span><span> T = 17.75 C </span>
The stone's altitude at time
is given by

where
is the acceleration due to gravity. The stone reaches the ground when
:

Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
Color <span>is a physical property of all visible light determined by the light's frequency and visible to the human eye.</span>
The second law of thermodynamics states that whenever energy changes occur, DISORDER always increases.