Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.
Answer:
The speed in the first point is: 4.98m/s
The acceleration is: 1.67m/s^2
The prior distance from the first point is: 7.42m
Explanation:
For part a and b:
We have a system with two equations and two variables.
We have these data:
X = distance = 60m
t = time = 6.0s
Sf = Final speed = 15m/s
And We need to find:
So = Inicial speed
a = aceleration
We are going to use these equation:


We are going to put our data:


With these equation, you can decide a method for solve. In this case, We are going to use an egualiazation method.



![[\sqrt{(15m/s)^2-(2*a*60m)}]^{2}=[15m/s-(a*6s)]^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Csqrt%7B%2815m%2Fs%29%5E2-%282%2Aa%2A60m%29%7D%5D%5E%7B2%7D%3D%5B15m%2Fs-%28a%2A6s%29%5D%5E%7B2%7D)








If we analyze the situation, we need to have an aceleretarion greater than cero. We are going to choose a = 1.67m/s^2
After, we are going to determine the speed in the first point:




For part c:
We are going to use:




Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC
Answer:
60.8 cm²
Explanation:
The charge density, σ on the surface is σ = Q/A where q = charge = 87.6 pC = 87.6 × 10⁻¹² C and A = area = 65.2 cm² = 65.2 × 10⁻⁴ m².
σ = Q/A = 87.6 × 10⁻¹² C/65.2 × 10⁻⁴ m² = 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
Now, the charge through the Gaussian surface is q = σA' where A' is the charge in the Gaussian surface.
Since the flux, Ф = 9.20 Nm²/C and Ф = q/ε₀ for a closed Gaussian surface
So, q = ε₀Ф = σA'
ε₀Ф = σA'
making A' the area of the Gaussian surface the subject of the formula, we have
A' = ε₀Ф/σ
A' = 8.854 × 10⁻¹² F/m × 9.20 Nm²/C ÷ 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
A' = 81.4568/1.34 × 10⁻⁴ m²
A' = 60.79 × 10⁻⁴ m²
A' ≅ 60.8 cm²
Answer:
The answer is 91.18 Nm
Explanation:
Solution
Recall that
The length of the rod = 4.99 m
∅ = 26°
Force = 62.5N
Now,
T = r * F
The direction of the torque will be in horizontally northward
The torque magnitude is T =r F sin θ
where ∅ will be the angle between r + F θ= 163°
Therefore,
T = 4.99 * 62.5 * sin 163
T =91.18 Nm