Answer:
The new molar concentration of CO at equilibrium will be :[CO]=1.16 M.
Explanation:
Equilibrium concentration of all reactant and product:
![[CO_2] = 0.24 M, [H_2] = 0.24 M, [H_2O] = 0.48 M, [CO] = 0.48 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2O%5D%20%3D%200.48%20M%2C%20%5BCO%5D%20%3D%200.48%20M)
Equilibrium constant of the reaction :
![K=\frac{[H_2O][CO]}{[CO_2][H_2]}=\frac{0.48 M\times 0.48 M}{0.24 M\times 0.24 M}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BH_2O%5D%5BCO%5D%7D%7B%5BCO_2%5D%5BH_2%5D%7D%3D%5Cfrac%7B0.48%20M%5Ctimes%200.48%20M%7D%7B0.24%20M%5Ctimes%200.24%20M%7D)
K = 4

Concentration at eq'm:
0.24 M 0.24 M 0.48 M 0.48 M
After addition of 0.34 moles per liter of
and
are added.
(0.24+0.34) M (0.24+0.34) M (0.48+x)M (0.48+x)M
Equilibrium constant of the reaction after addition of more carbon dioxide and water:


Solving for x: x = 0.68
The new molar concentration of CO at equilibrium will be:
[CO]= (0.48+x)M = (0.48+0.68 )M = 1.16 M
Answer: 1.Stars are born in clouds of gas and dust called nebulas.
2.The gas and dust are pulled together by gravity.
3.Heat and pressure cause nuclear fusion, which signals the birth of a star.
Explanation:
Answer:
2 electrons are transfered in this reaction.
Explanation:
Oxidation is a reaction where an atom, ion, or molecule loses electrons, while reduction corresponds to the electron gain of an atom, ion, or molecule.
In an oxidation-reduction reaction two simultaneous processes take place, oxidation and reduction.
So, oxidation-reduction (redox) reactions involve the transfer of electrons between chemical species. They are also called electron transfer reactions since the particle that is exchanged is the electron.
In this case:
Zn(s) ⇒ Zn²⁺(aq) + 2 e⁻
2 Ag⁺ (aq) + 2 e⁻ ⇒ 2 Ag(s)
So, zinc metal loses two electrons to form the zinc(II) ions, while the two silver ions each gain one electron to form two silver metal atoms.
Then, Zn is a reducing agent (The reducing agent is the one that provides the electrons, oxidizing itself), AgNO3 is an oxidizing agent (The oxidizing agent is the one that traps the electrons, reducing itself).
Finally, you can see that <u><em>2 electrons are transfered in this reaction.</em></u>
Answer:
he amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
Explanation:
Relation between heat energy, specific heat and temperature change is as follows
Q = mCΔT
where, Q or q = heat energy
m = mass
C = specific heat =4.186J/g°C
ΔT = (28°C - 25°C) = 3°C
Now, putting the given values into the above formula as follows.
Q = mCΔT
= 127 × 4.186 × 3
= 1594.86 J or 1.59 kJ
Therefore, we can conclude that the amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
It means there is a lot of the same thing and not many others