Answer:
man upward acceleration is 0.14m/s^2
Explanation:
given data:
mass of man = 72 kg
downward force = 360 N
The mass of man of weight 72 kg is hang from two sections of rope, one section pf rope ties around man waist and other section is ties in man hands. when he pulls down the rope with 360 N force then each section of rope pulls with 360 N
we know that
Weight= mass × gravity= 72kg × 9.8 = 705.6N
Force = mass× acceleration
Force= -705.6 + (2 × 358) = 10.4 N

A device that uses electricity and magnetism to create motion is called a "Motor" (which converts electric energy into mechanical energy) & <span>In a reverse process, a device that uses motion and magnetism can be used to create "Electromagnetism".
In short, 1st Blank = Motor
2nd Blank = Electromagnetism
Hope this helps!</span>
Let Karen's forward speed be considered as positive.
Therefore, before the headband is tossed backward, the speed of the headband is
V = 9 m/s
The headband is tossed backward relative to Karen at a speed of 20 m/s. Therefore the speed of the headband relative to Karen is
U = -20 m/s
The absolute speed of the headband, relative to a stationary observer is
V - U
= 9 + (-20)
= - 11 m/s
Answer:
The stationary observes the headband traveling (in the opposite direction to Karen) at a speed of 11 m/s backward.
Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.