Answer:
aₓ = 0
, ay = -6.8125 m / s²
Explanation:
This is an exercise that we can solve with kinematics equations.
Initially the rabbit moves on the x axis with a speed of 1.10 m / s and after seeing the predator acceleration on the y axis, therefore its speed on the x axis remains constant.
x axis
vₓ = v₀ₓ = 1.10 m / s
aₓ = 0
y axis
initially it has no speed, so v₀_y = 0 and when I see the predator it accelerates, until it reaches the speed of 10.6 m / s in a time of t = 1.60 s. let's calculate the acceleration
= v_{oy} -ay t
ay = (v_{oy} -v_{y}) / t
ay = (0 -10.9) / 1.6
ay = -6.8125 m / s²
the sign indicates that the acceleration goes in the negative direction of the y axis
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring




Flow rate = 220*0.355 l/m = 78.1 l/min = 1.3 l/s = 0.0013 m^3/s
Point 2:
A2= 8 cm^2 = 0.0008 m^2
V2 = Flow rate/A2 = 0.0013/0.0008 = 1.625 m/s
P1 = 152 kPa = 152000 Pa
Point 1:
A1 = 2 cm^2 = 0.0002 m^2
V1 = Flow rate/A1 = 0.0013/0.0002 = 6.5 m/s
P1 = ?
Height = 1.35 m
Applying Bernoulli principle;
P2+1/2*V2^2/density = P1+1/2*V1^2/density +density*gravitational acceleration*height
=>152000+0.5*1.625^2*1000=P1+0.5*6.5^2*1000+1000*9.81*1.35
=> 153320.31 = P1 + 34368.5
=> P1 = 1533210.31-34368.5 = 118951.81 Pa = 118.95 kPa
Answer:
Explanation:
Given:
Steam Mass rate, ms = 1.5 kg/min
= 1.5 kg/min × 1 min/60 sec
= 0.025 kg/s
Air Mass rate, ma = 100 kg/min
= 100 kg/min × 1 min/60 sec
= 1.67 kg/s
A.
Extracting the specific enthalpy and temperature values from property table of “Saturated water – Pressure table” which corresponds to temperature at 0.07 MPa.
xf, quality = 0.9.
Tsat = 89.9°C
hf = 376.57 kJ/kg
hfg = 2283.38 kJ/kg
Using the equation for specific enthalpy,
hi = hf + (hfg × xf)
= 376.57 + (2283.38 × 0.9)
= 2431.552 kJ/kg
The specific enthalpy of the outlet, h2 = hf
= 376.57 kJ/kg
B.
Rate of enthalpy (heat exchange), Q = mass rate, ms × change in specific enthalpy
= ms × (hi - h2)
= 0.025 × (2431.552 - 376.57)
= 0.025 × 2055.042
= 51.37455 kW
= 51.38 kW.