Answer:
The answer to your question is below
Explanation:
ionic compounds covalent compounds
1.- Mass it does not depend on the type of compound
2.- Conductivity -conduct electricity - do not conduct electricity
in solution.
3.- Color - Shiny - opaque
4.- Melting point - high - lower than ionic compounds
5.- Boiling point - high - lower than ionic compounds
6.- flammability - not flammable - flammable
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
Answer is: A. Chemical energy to electromagnetic energy and thermal energy.
Balanced chemical reaction: 2Mg(s) + O₂(g) → 2MgO(s) + energy.
This is chemical change (chemical reaction), because new substance (magnesium oxide MgO) is formed, the atoms are rearranged and the reaction is followed by an energy change (exothermic reaction because energy is released).
Chemical changes (chemical synthesis) is when a substance combines with another (in this example magnesium and oxygen) to form a new substance.
Answer:
Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature.
Explanation:
The expression for Charles's Law is shown below:

This states that the volume of the gas is directly proportional to the absolute temperature keeping the pressure conditions and the moles of the gas constant.
<u>Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature. </u>
<u>For example , if the temperature of the gas is reduced to half, the volume also reduced to half. </u>
<u>At -273.15 K, according to Charles's law, it is possible to make the volume of an ideal gas = 0.</u>
Answer:
- mixture
- homogenous mixture (of hydrocarbons)
- compound
Explanation:
Mixture can be easily separated by physical methods. Homogeneity and heterogeneity of a mixture is determined by whether the components there in are in a single phase and evenly distributed or not.
A solution has a solute evenly dissolved in solvent to form a liquid substance.
An element is the basic form of substance which cannot be broke down into any other simpler unit.
I hope this was helpful.