Formation of strong phosphorous-oxygen bonds drives the Wittig reaction. Phosphorous is extremely oxophilic, meaning that it forms strong bonds with oxygen.
The correct answer is 1. Lose electrons and become positive ions.
I hope my answer was beneficial to you! c:
The concentration of the drug stock solution is 1.5*10^-9 M i.e. 1.5 * 10^-9 moles of the drug per Liter of the solution
Therefore, the number of moles present in 1 ml i.e. 1*10^-3 L of the solution would be = 1 *10^-3 L * 1.5 * 10^-9 moles/1 L = 1.5 * 10^-12 moles
1 mole of the drug will contain 6.023*10^23 drug molecules
Therefore, 1.5*10^-12 moles of the drug will correspond to :
1.5 * 10^-12 moles * 6.023*10^23 molecules/1 mole = 9.035 * 10^11 molecules
The number of cancer cells = 2.0 * 10^5
Hence the ratio = drug molecules/cancer cells
= 9.035 *10^11/2.0 *10^5
= 4.5 * 10^6
Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
Answer:
Upper F subscript 2 (g) plus upper C a (s) right arrow with delta above upper C a upper F subscript 2 (s).
Explanation:
This is a chemical reaction problem.
In expressing any chemical reaction, we need to understand that there are reactants and products.
- The reactants are the species on the left hand side that are combining.
- The products are the species on the right hand side that are formed.
- Every chemical reaction is obeys the law of conservation of matter i.e equal number of matter on both sides.
Using the statement of this problem, we can deduce that;
Reactants are Fluorine gas and Calcium metal
Product is Calcium Fluoride
Note: A metal is a solid(s) and powder is a solid(s). A gas is denoted as (g). They depict the state of the species reacting.
F₂
+ Ca
→ CaF₂
We can see that equal number of atoms are on both sides of the expression.