Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
<span>pm stands for picometer and picometers are units which can be used to measure really tiny distances. One picometer is equal to 10^{-12} meters. We know that one centimeter is equal to 10^{-2} m so there are 10^2 cm per meter.
We can change the distance d = 115 pm to units of centimeters.
d = (115 pm) x (10^{-12}m / pm) x (10^2 cm / m)
d = 115 x 10^{-10} cm = 1.15 x 10^{-8} cm
The distance in centimeters is 1.15 x 10^{-8} cm</span>
Answer:
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
Less than the concentration of Pb2+(aq) in the solution in part ( a )
Explanation:
From the question:
A)
We assume that s to be the solubility of PbI₂.
The equation of the reaction is given as :
PbI₂(s) ⇌ Pb²⁺(aq) + 2I⁻(aq); Ksp = 7 × 10⁻⁹
[Pb²⁺] = s
Then [I⁻] = 2s
![K_{sp} =\text{[Pb$^{2+}$][I$^{-}$]}^{2} = s\times (2s)^{2} = 4s^{3}\\s^{3} = \dfrac{K_{sp}}{4}\\\\s =\mathbf{ \sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}\\\\\text{The mathematical expressionthat can be used to determine the value of }\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BPb%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%5BI%24%5E%7B-%7D%24%5D%7D%5E%7B2%7D%20%3D%20s%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%204s%5E%7B3%7D%5C%5Cs%5E%7B3%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%5Cmathbf%7B%20%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D%5C%5C%5C%5C%5Ctext%7BThe%20mathematical%20expressionthat%20can%20be%20used%20to%20determine%20the%20value%20of%20%20%7D%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
B)
The Concentration of Pb²⁺ in water is calculated as :
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{7*10^{-9}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7B7%2A10%5E%7B-9%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s} =\sqrt[3]{1.75*10^{-9}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%7D%20%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B1.75%2A10%5E%7B-9%7D%7D)

The Concentration of Pb²⁺ in 1.0 mol·L⁻¹ NaI




The equilibrium constant:
![K_{sp} =[Pb^{2+}}][I^-]^2 \\ \\ K_{sp} = s*(1.0*2s)^2 =7*1.0^{-9} \\ \\ s = 7*10^{-9} \ \ m/L](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5BPb%5E%7B2%2B%7D%7D%5D%5BI%5E-%5D%5E2%20%5C%5C%20%5C%5C%20K_%7Bsp%7D%20%3D%20s%2A%281.0%2A2s%29%5E2%20%3D7%2A1.0%5E%7B-9%7D%20%5C%5C%20%5C%5C%20s%20%3D%207%2A10%5E%7B-9%7D%20%5C%20%5C%20%20m%2FL)
It is now clear that maximum possible concentration of Pb²⁺ in the solution is less than that in the solution in part (A). This happens due to the common ion effect. The added iodide ion forces the position of equilibrium to shift to the left, reducing the concentration of Pb²⁺.
Answer: 350 kj/mol
Explanation:
As shown below this expression gives the activation energy of the reverse reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
1) The activation energy, EA is the difference between the potential energies of the reactants and the transition state:
EA = energy of the transition state - energy of the reactants.
2) The activation energy of the forward reaction given is:
EA = energy of the transition state - energy of [ NO2(g) + CO(g) ] = 75 kj/mol
3) The negative enthalpy change - 275 kj / mol for the forward reaction means that the products are below in the potential energy diagram, and that the potential energy of the products, [NO(g) + CO2(g) ] is equal to 75 kj / mol - 275 kj / mol = - 200 kj/mol
4) For the reverse reaction the reactants are [NO(g) + CO2(g)], and the transition state is the same than that for the forward reaction.
5) The difference of energy between the transition state and the potential energy of [NO(g) + CO2(g) ] will be the absolute value of the change of enthalpy plus the activation energy for the forward reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
EA reverse reaction = 75 kj / mol + |-275 kj/mol | = 75 kj/mol + 275 kj/mol = 350 kj/mol.
And that is the answer, 350 kj/mol
Answer:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
Explanation:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
In order to effectively count the number of atoms, we look at the equation closely and take note of the stoichiometric coefficients of each reactant as this influences the number of atoms of that element present.
For instance, oxygen is diatomic and has a stoichiometric coefficient of 8. This implies the there are sixteen atoms of oxygen altogether.
Note that the left hand side refers to the reactants side.