Calcium will loose one electron. Fluorine will gain one electron. Lithium will loose one electron. Argon will not loose any because it already has a full valence level. Aluminium will loose 3 electrons.
<span>carbon = 42.1%
hydrogen = 6.5%
oxygen = 51.4%
First lookup the molar mass of carbon, hydrogen, and oxygen.
mass of carbon = 12.0107
mass of hydrogen = 1.00794
mass of oxygen = 15.999
Now calculate the molar mass of each element in sucrose multiplying the atomic weight of each element by the number of times the element is used.
carbon = 12 * 12.0107 = 144.1284
hydrogen = 22 * 1.00794 = 22.17468
oxygen = 11 * 15.999 = 175.989
Calculate the molar mass of sucrose by adding the mass of each element used.
144.1284 + 22.17468 + 175.989 = 342.2921
Finally, calculate the percentage by mass of each element by dividing the mass used for each element by the total mass of sucrose.
carbon = 144.1284 / 342.2921 = 0.421068 = 42.1%
hydrogen = 22.17468 / 342.2921 = 0.064783 = 6.5%
oxygen = 175.989 / 342.2921 = 0.514149 = 51.4%</span>
<u>Answer:</u> The
for the reaction is 72 kJ.
<u>Explanation:</u>
Hess’s law of constant heat summation states that the amount of heat absorbed or evolved in a given chemical equation remains the same whether the process occurs in one step or several steps.
According to this law, the chemical equation is treated as ordinary algebraic expressions and can be added or subtracted to yield the required equation. This means that the enthalpy change of the overall reaction is equal to the sum of the enthalpy changes of the intermediate reactions.
The given chemical reaction follows:

The intermediate balanced chemical reaction are:
(1)

(2)
( × 2)
(3)
( × 2)
The expression for enthalpy of the reaction follows:
![\Delta H^o_{rxn}=[1\times (\Delta H_1)]+[2\times (-\Delta H_2)]+[2\times (\Delta H_3)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B1%5Ctimes%20%28%5CDelta%20H_1%29%5D%2B%5B2%5Ctimes%20%28-%5CDelta%20H_2%29%5D%2B%5B2%5Ctimes%20%28%5CDelta%20H_3%29%5D)
Putting values in above equation, we get:
![\Delta H^o_{rxn}=[(1\times (-1184))+(2\times -(-234))+(2\times (394))]=72kJ](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%281%5Ctimes%20%28-1184%29%29%2B%282%5Ctimes%20-%28-234%29%29%2B%282%5Ctimes%20%28394%29%29%5D%3D72kJ)
Hence, the
for the reaction is 72 kJ.
Answer : The number of dump trucks required are, 8
Explanation : Given,
Density of load of bauxite = 
Mass of load = 220 metric tons = 
conversions used : 1 metric ton = 1000000 g
First w have to calculate the volume of load of bauxite.


Convert cubic centimeter to cubic yard:

So,
Volume of load = 
Volume of load = 92.47 cubic yards
Now we have to calculate the number of dump trucks.
Capacity of a dump truck = 11 cubic yard
Number of trump trucks required = 
Thus, the number of dump trucks required are, 8
Answer:
The final volume of the metal and water is 54.46mL
Explanation:
Hello,
To solve this question, we'll first of all find the volume of the metal and assuming there's no loss of water by overflow in the container, we'll add the volume of the metal to the volume of the water to get the final volume.
Data;
Mass of the metal = 45.5g
Volume of the water = 45mL
Density of the metal (ρ) = 3.65g/mL
Density of the metal = mass / volume
ρ = mass / volume
Volume (v) = mass / density
Volume = 45.5 / 3.65
Volume = 12.46mL
The volume of the metal is 12.46mL.
When the metal is added to the container 45mL of water, assuming no water was lost by overflow in the container, the final volume =
Final volume = volume of metal + volume of water
Final volume = 12.46 + 45.0
Final volume = 57.46mL
The final volume of the metal and water is 57.46mL