Discount rate = 27%
Rate before discount = $125 per night
Rate after discount = 125-27%of 125
= 125-33.75 = $91.25
Total nights = 8
Total amount to be paid = 91.25*8 = $730 (answer)
Dennis could be suffering from a dissociative fugue. It is one of the many kinds of amnesia wherein an individual would not have the ability to recall someone's past and suddenly forming another identity from the mind. This happened to Dennis when he told the policemen that his name was Michael Hart.
Answer:
Brain didn't act ethically and didn't follow IMA's principles of ethical conduct.
IMA's 4 principles are:
- Competence: this refers to basically acting and performing in a professional manner. Brian didn't act professionally since he intentionally miscalculated the price of lumber in order to get the lowest possible cost.
- Confidentiality: refers to keeping information to yourself, i.e. do not tell outsiders about the specifics of your job. This principle was not an issue here.
- Integrity: refers to avoiding conflicts of interests. Obviously Brian didn't follow this principle since he is taking advantage of the company's policy and acting unfairly.
- Credibility: refers to information and all the respective analysis being correct and true. Since Brian is deliberately cheating on the company, he is not using the correct information on purpose and is lying.
Answer:
Explanation:
To obtain the needed detail of order table and order date for each order place by customer, has to be filtered with "John's Department Store"
select ORDER_NUM, ORDER_DATE frome orders as o
inner join customer as c on c.CUSTOMER_NUM=o.CUSTOMER_NUM
where c.CUSTOMER_NAME = "Johnson's Department Store"
Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Given that,
Began July with a finished-goods inventory = $48,000
Finished-goods inventory at the end of July = $56,000
Cost of goods sold during the month = $125,000
Cost of goods manufactured during July:
= Ending finished goods inventory + Cost of goods sold - Beginning finished goods inventory
= $56,000 + $125,000 - $48,000
= $133,000